| عربي
אודות שירות התעסוקה שירותים למחפשי עבודה שירותים למעסיקים יעוץ תעסוקתי נתוני תעסוקה
דף הבית  >   יעוץ תעסוקתי  >   ראיון עבודה
ייעוץ תעסוקתי
כתיבת קורות חיים
הכנה למבחני מיון
עצות לחיפוש עבודה
חיפוש עבודה באינטרנט
חיפוש עבודה באמצעות טוויטר
ראיון עבודה
הכשרות מקצועיות
שאלות נפוצות בראיון עבודה
ראיון טלפוני
התמודדות בתקופת אבטלה
טיפים למחפשי עבודה מבוגרים
כיצד לנהוג בכניסה לעבודה חדשה
השתלבות בעבודה באמצעות שוברים
סדנאות למחפשי עבודה
פוסטים בבלוג שירות התעסוקה
תשובות לשאלות נפוצות לפסיכולוגים תעסוקתיים
מאמרים וכתבות
ראיון עבודה

ראיון העבודה הוא השלב השני והחשוב ביותר בתהליך הקבלה לעבודה. בראיון תפגשו עם המעסיק/ה או עם מראיין/ת מטעמו, שלרשותם זמן קצר שבמהלכו עליהם לגלות מי אתם כעובדים, כאנשים וכחברים לעבודה ולגבש החלטה באשר למידת התאמתכם למשרה לעומת המועמדים האחרים לתפקיד. עם זאת, לא רק אתם עומדים למבחן בראיון -  גם המעסיקים נבחנים על ידכם.
בראיון תוכלו להתרשם מאופיו ומאישיותו של המעסיק/ה, לקבל מידע על החברה או הארגון וכן לקבל פרטים מדויקים אודות התפקיד והתנאים המוצעים. הצלחת הראיון תלויה במידה שווה בכם ובמעסיק/ה ובעניין שיתעורר ביניכם יחד ולא רק על ידי צד אחד.

כדי להצליח בראיון העבודה עליכם להיערך אליו בשני היבטים:הכנה לראיון

 • למד על המעסיק – לפני הראיון חייבים לחזור ולעיין שוב במודעת הדרושים אליה פניתם, כיצד הוגדר התפקיד ומהן הדרישות החשובות. נסו לאסוף כמה שיותר נתונים על החברה, על הארגון ועל המעסיק/ה: תוכלו לעשות זאת באמצעות שיחות עם אנשים שעבדו בחברה או איתה ובאמצעות איתור מידע באתר האינטרנט של החברה ובאתרי אינטרנט אחרים. 

 • תהליכי הגיוס והמיון בארגון - חשוב לקבל מושג על תהליכי הגיוס והמיון הנהוגים בחברה. לגיטימי לפנות לארגון עצמו ולברר מי עומד לראיין אתכם ומה תפקידו/ה בארגון - האם זהו מנהל משאבי אנוש או מי שעתיד להיות הממונה הישיר עליכם. אולי תוכלו לברר עליו/ה פרטים ולהיערך לקראת השאלות שתשאלו בראיון.

 • סידורים טכניים - הלילה שלפני הראיון הוא הזמן המתאים לסגור את כל הסידורים הטכניים. ודאו שאתם יודעים איך להגיע למקום הראיון. רכזו את כל הפרטים שאתם מתכוונים להביא איתכם: קורות חיים במספר עותקים, תעודות ומסמכים, מכתבי המלצה רשימת ממליצים – דברו עם הממליצים לפני הראיון, וכן רשימת שאלות אותן תרצו לשאול בעת הראיון.

 • שאלות נפוצות בראיון עבודה - השאלות הבאות צפויות לעלות במהלך הראיון. כדאי להתכונן ולחשוב כיצד לענות עליהן באופן שיצור רושם חיובי ומשכנע לגבי התאמתך לתפקיד:

-   ספר לי על עצמך
-   מדוע אינך עובד כעת?
-   מדוע אתה מעוניין להחליף מקום עבודה?
-   ספר לי על עבודות אחרות בהן עבדת. איזה ניסיון יש לך?
-   מדוע אתה מעוניין במשרה הזאת?
-   ספר לי על התכונות החיוביות שלך
-   מהן החולשות שלך?
-   מהן תוכניותיך לעתיד?
-   איך אתה מבלה את זמנך הפנוי?
-   מדוע כדאי להעסיק אותך ולא אחר בעל ניסיון רב יותר?
-   האם תהיה מוכן להחליף מקום מגורים לצורך קבלת המשרה?
-   איך אתה בעבודת צוות?
-   מה אתה יודע על המפעל/הארגון שלנו?
-   האם תהיה מוכן לעבוד שעות נוספות/משמרות?
-   האם יש לך שאלות?
-   מהן דרישות השכר שלך?

לשאלות נפוצות בראיונות עבודה והתייחסויות אפשריות לשאלות

 • התמודדות עם שאלות מכשילות - המראיינים מנסים לאתר נקודות תורפה ולהקשות בהן. אלה הנושאים הנפוצים:
 • -   גיל - מבוגר מדי או צעיר מדי
  -   ניסיון -  בעיקר מקשים במקרה של חוסר ניסיון
  -   מגבלות - מצב בריאותי בעייתי
  -   השכלה - חוסר השכלה מספקת או הכשרה מקצועית
  -   מצב משפחתי - קשיים העשויים להתעורר בעבודה עקב סיבות משפחתיות
  -   יציבות תעסוקתית - תקופה של העדר תעסוקה
  -   פיטורין ופרישה מוקדמת - סיבות לפיטורין, כשלונות, סיבות לפרישה

  שדרו ביטחון גם אם הנושא מעט מרגיז או מלחיץ. כאשר תעלנה שאלות באותם נושאים חשוב שתציגו את עצמכם באור חיובי, כיצד התמודדתם עם הנושא ואיך תתמודדו איתו בעתיד. השתדלו לא להיכנס לעמדת התגוננות ולא לחפש תירוצים. הביאו דוגמאות מוחשיות.הראיון עצמו

 • התייחסות נכונה - הכל עניין של חשיבה. אל תתייחסו לראיון כאל מבחן אלא כפגישת עבודה אליה באתם להציע את עצמכם ובמקביל להתעניין במה שיש לצד השני להציע. כך תרוויחו בכל החזיתות: מצד אחד, תפחיתו מהלחץ ומהמתח, תנהגו בטבעיות ופחות תתאמצו לשווק את עצמכם ומצד שני, חוסר המאמץ והטבעיות ישדרו למראיין/ת ביטחון עצמי והרבה אופי.

 • הגעה בזמן – השתדלו להגיע לראיון בדיוק בשעה שנקבעה. אפילו מספר דקות לפני הזמן. בררו מראש את הכתובת המדויקת ואיך כדאי להגיע. אם אתם נעזרים בתחבורה ציבורית - בררו אילו אוטובוסים מגיעים למקום. אם אתם מגיעים ברכב פרטי - בררו מהן אפשרויות החנייה באזור. פנו את הזמן כדי שלא תמהרו ותוכלו להיות נינוחים במקרה שהראיון יתחיל מאוחר ויארך יותר זמן מהמתוכנן.

 • לבוש – הלבוש הוא הפרט הראשון שהמראיינים יתמקדו בו. המראיין/ת יסרקו אתכם עם כניסתכם ויתרשמו מהופעתכם החיצונית: עד כמה אתם היגיינים, לבושים בקפידה ומתאימים לייצג את הארגון שלהם. אפילו היום, כשקוד הלבוש איננו מוחלט ומוקפד כמו פעם, הופעה חיצונית נחשבת מאוד בעיני מעסיקים. הקפידו על הופעה נעימה, לא מהודרת מדי ולא יומיומית מדי, בצבעים סולידיים ובסגנון שמתאים לאופי התפקיד שעליו אתם מתמודדים.

 • המתנה לראיון – הגעתם לראיון ועליכם להמתין? זו הזדמנות מצוינת להתרשם מהארגון ולהכיר את האנשים העובדים בו. בזמן ההמתנה לא מומלץ להתיישב ולקרוא עיתון או לפטפט בטלפון הנייד - זה לא נראה מכובד. כבו את הטלפון הנייד עם כניסתכם לחדר ההמתנה. הקרינו נינוחות ונעימות לסביבתכם. המתינו בסבלנות. זכרו שצופים ובוחנים אתכם גם בעת ההמתנה ומתרשמים מהתנהגותכם בשלב זה.

 • מהלך הראיון - יצירת אווירה נעימה וחיובית עם המראיין/ת. הצלחת הראיון תלויה לא מעט באיכות השיחה שתצליחו לפתח עם המראיין/ת. חשוב "לשבור את הקרח" ולהגיע לשיחה יותר אישית ופחות פורמלית. זה לא תמיד אפשרי אבל אם אתם מזהים נכונות לכך מצד המראיין/ת -  כדאי לנצל את זה. נתוני ההכשרה והניסיון המקצועי שלכם חשובים מאד למראיינים אך לא פחות מכך חשוב להם להתרשם מכם באופן אישי כי כולנו רוצים לעבוד עם אנשים שיהיה לנו נעים איתם. שיחה נעימה וחיובית תותיר רושם חיובי ותעלה את הרצון והעניין לשלב אתכם בארגון. צריך לעשות זאת בתבונה, עם הרבה טאקט, "לזרום" עם המראיין/ת ולא להגזים בנימה החברותית.

 • שפת גוף  - זכרו שבמהלך הראיון אתם מדברים גם באמצעות שפת הגוף. המראיינים מקשיבים לא רק לדברים הנאמרים אלא גם למכלול התנועות והסימנים שאתם עושים ללא משים. יש להימנע מתנועות עצבניות וחדות, לא להרעיד את הרגל או לאחוז בחפץ מסוים ולשחק איתו ללא הפסקה, לא לשלב ידיים אל החזה ולמקד את המבט במראיין/ת. הראיון נערך בישיבה לכן יש להקפיד על ישיבה נינוחה. אם אתם נרגשים או נושמים בכבדות - עדיף לעצור לרגע, לשתף את המראיין/ת -  הכנות עשויה להביא להקלה רבה. 

   

רישום ראשוני
איתור לשכות
פניות הציבור
פורום
טפסים
מכרזים
שאלות ותשובות נפוצות
מדריך לרישום בלשכה
אתר שירות התעסוקה הישראלי אודות תנאי שימוש מפת האתר הודעות וחדשות פניות הציבור RSS קישורים http://www.gov.il מכרזים 2014
כל הזכויות שמורות לשירות התעסוקה הישראלי