| عربي
אודות שירות התעסוקה שירותים למחפשי עבודה שירותים למעסיקים יעוץ תעסוקתי נתוני תעסוקה
דף הבית  >   יעוץ תעסוקתי  >   שאלות נפוצות בראיון עבודה
ייעוץ תעסוקתי
כתיבת קורות חיים
הכנה למבחני מיון
עצות לחיפוש עבודה
חיפוש עבודה באינטרנט
חיפוש עבודה באמצעות טוויטר
ראיון עבודה
הכשרות מקצועיות
שאלות נפוצות בראיון עבודה
ראיון טלפוני
התמודדות בתקופת אבטלה
טיפים למחפשי עבודה מבוגרים
כיצד לנהוג בכניסה לעבודה חדשה
השתלבות בעבודה באמצעות שוברים
סדנאות למחפשי עבודה
פוסטים בבלוג שירות התעסוקה
תשובות לשאלות נפוצות לפסיכולוגים תעסוקתיים
מאמרים וכתבות
שאלות נפוצות בראיון עבודה

ראיון העבודה בנוי ברובו על שיטת שאלות (של המראיינים) ותשובות (של המרואיינים).
כולנו נכנסים לראיון עבודה בחשש שמא ישאלו אותנו שאלות מביכות, שעלולות להבליט את חולשתנו או שמפתיעות אותנו ולא ברור מה נכון לענות.

מסתבר שקיימות דרכים לצמצם חששות אלה באופן משמעותי על-ידי הכנה מראש.
מטרת הראיון, כמובן, היא להכיר אתכם בשני מישורים עיקריים:
 
האם אתם מסוגלים ונכונים לבצע את העבודה לפי דרישות המעסיק?

שאלות במישור זה בודקות כישורים "קשים". כישורים "קשים" מתייחסים ליכולות ומיומנויות הקשורות באופן ישיר בביצוע התפקיד, כמו יכולת חשבון, ידע בתוכנות ובמכשור.
לרוב, כישורים "קשים" ניתנים לצפייה, למדידה ולהערכה אובייקטיבית. כמו כן, ניתנים ללמידה ולהכשרה.


האם אופייכם וסגנונכם האישי מתאימים ואף עשויים לתרום לארגון?

שאלות במישור זה בודקות כישורים "רכים". כישורים "רכים" מתייחסים למיומנויות ותכונות הקשורות לסגנון אישי, לרבות יחסי אנוש. תכונות אלה קשות למדידה ולהערכה אובייקטיבית וכן קשה להכשיר את העובדים להן. דוגמאות בולטות: תקשורת בינאישית, האזנה, אינטליגנציה רגשית, יצירתיות, כושר שכנוע, קפדנות, פתרון בעיות, רוגע ואכפתיות, יישוב סכסוכים,השתלבות בצוות וכו'.
 

עקרונות מנחים בראיון עבודה מזווית המרואיינים:
  • שיעורי בית - הכנה בבית לפני הראיון משפרת את התפקוד בראיון עצמו. האדם המוכשר והיצירתי ביותר, יתקשה לאלתר בזמן הראיון עקב רמת לחץ גבוהה. אם תכינו את עצמכם בבית לפני הראיון, יש סיכוי גבוה יותר שתצליחו למצות את הראיון לטובתכם.
  • שאלה כ"מתנה" - כל שאלה היא "מתנה" לכם, המרואיינים, ומעניק לכם "במה" כדי שתביעו את מה שעשוי לקדם את מועמדותכם לתפקיד. יש לנצל כל הזדמנות להעביר את הנקודות המשכנעות שלכם.
  • האמת – כל אמירה שלכם חייבת להיות אמיתית, אך כמו בכל שיחה יום-יומית, עליכם לחשוב, לערוך ולסנן את האמת שלכם כדי שתהיה רלוונטית ושתתאים למטרות דו-שיח חשוב זה.
  • מטרת השאלות – לכל שאלה מטרה. לרוב, מרואיינים מתמקדים בשאלה עצמה ולא עוצרים כדי לחשוב, מה עומד מאחורי השאלה? מה באמת המראיין מעוניין לדעת או לגלות? לרוב כל שאלה חותרת לבחון את כישוריכם ה"קשים" וכישוריכם ה"רכים" (כולל רמת המוטיבציה והאנרגיה שלכם לבצע את העבודה).
  • ערך למעסיק – מטרת המרואיינים היא שהמראיין יסיק את המסקנה שיש בכם אפיונים בעלי ערך עבורו ושהצטרפותכם לארגון תקדם אותו.

לפניכם מספר שאלות נפוצות בראיונות עבודה והתייחסויות אפשריות לשאלות.

ספר/י לי על עצמך.
מדוע אינך עובד/ת כעת?
מדוע את/ה מעוניין/ת במשרה הזאת
?
ספר/י על התכונות החיוביות שלך ו/או מהן החולשות שלך?
איך את/ה מבלה את זמנך הפנוי?
מהן תוכניותיך לעתיד?
מדוע כדאי להעסיק אותך ולא אחר/ת בעל/ת נסיון רב משלך?
האם תהי/ה מוכן/ה להחליף מקום מגורים לצורך קבלת המשרה?

איך את/ה בעבודת צוות?
מה את/ה יודע/ת על המפעל/הארגון שלנו?
האם תהי/ה מוכן/ה לעבוד שעות נוספות/משמרות?
האם יש לך שאלות
מהן דרישות השכר שלך?ספר/י לי על עצמך
...


מטרת השאלה:

שאלה מביכה כי היא דורשת התארגנות מהירה. שאלה זו מהווה חלק מהרושם הראשון הגורלי שייווצר בראיון. המראיין עשוי להתרשם בדרך בה אתם מארגנים את התשובה ומתנסחים, מבחינים בין עיקר וטפל ואם אתם משדרים בטחון עצמי.

נהוג למסור שם ומספר פרטים אישיים, אך לעתים מועמדים נסחפים ומשתפים את המראיין בפרטים שאינם חיוניים ואף מזיקים, כגון: "אני בת 45, בעלי השתחרר זה עתה מצבא קבע ועלי לצאת לעבודה כדי לעזור בפרנסת הבית." אמירה זו וודאי נכונה, אך איננה מקדמת את מטרותיכם.

התייחסות אפשרית לשאלה :
"שמי דניאלה. אני גרה בחדרה עם משפחתי. אני מגיעה אליך אחרי הכשרה בתחום ......... במכללת ......... צברתי ניסיון במהלך הלימודים וגם לאחר מכן עם התמקדות ב.............. עם הזמן נוכחתי שיש לי עניין ואני מצליחה בתחום............, ומשום כך פניתי לארגונך. אני מתרשמת שהתפקיד המוצע יתאים לי מאוד ואני סבורה שאתאים לארגון."

חזרה לרשימת השאלותמדוע אינך עובד/ת כעת
?


מטרת השאלה:
המראיין מעוניין לדעת אם אינכם עובדים עקב בעיה מסוימת (למשל: חוסר התמדה, קשיי הסתגלות למקום עבודה, פיטורין, חוסר כישורים או חוסר מוטיבציה). אף שיש מובטלים רבים בשוק העבודה, הוא לא רוצה לקלוט מישהו שלא יתאים.

התייחסות אפשרית לשאלה :
"עבדתי בארגון .......... במשך 3 שנים ועד לפני חצי שנה, ועזבתי עקב צמצומים שפקדו את כל המשק. עבדתי בכמה עבודות זמניות לפרנסתי, אך החלטתי כעת ששווה להתאמץ ולחזור לתחום המקצועי שלי שבו הוכחתי הצלחה."
אין כאן התחמקות, אלא התמודדות עם השאלה. יש דוגמה של שיקול דעת אישי ומקצועי, כולל מחויבות למקצוע.

חזרה לרשימת השאלות
מדוע את/ה מעוניין/ת במשרה הזאת
?


מטרת השאלה:
המראיין מעוניין לדעת אם אתם פונים אליו כי אתם מובטלים וזקוקים לעבודה או כי תוכן העבודה מתאים לכם ולארגון.
למשל, תשובה כמו "שמעתי משכן שלי שיש הרבה הטבות במקום הזה ורציתי ליהנות מהן", אפילו אם זה נכון, השדר הוא שמקום העבודה הוא בעל ערך בעבור המרואיין ולא דווקא בעבור הארגון.

התייחסות אפשרית לשאלה:
"חקרתי את הארגון לפני שפניתי ונוכחתי שבין הפעילויות שלכם יש הרבה תחומים שאשמח להשתלב בהם. אני מעוניי/תן להתקדם מקצועית ונראה שארגון זה יאפשר לי לתרום מניסיוני לתועלת שני הצדדים".
תשובה זו מעידה שמלבד רצונכם לעבוד, אתם פונים עקב מהות התפקיד.

חזרה לרשימת השאלות

ספר/י על התכונות החיוביות שלך.

מהן החולשות שלך?


מטרת השאלה:

שתי שאלות אלה מיועדות לחשוף את מידת מודעותכם העצמית. האם אתם מכירים את החוזקות ואת החולשות שלכם, לאור ניסיונכם בעבודה? המראיין רוצה להכיר את ה"ערך המוסף" שלכם וגם מעוניין לדעת אם יש תכונה מרכזית לעבודה שהמועמד יתקשה להתמודד איתה ( טיפ לאנשים שקשה להם להחמיא לעצמם: כדאי לציין מה עמיתים או לקוחות אומרים עליכם, ולא רק מה שאתם מעידים על עצמכם). מי שאינם מודעים לתכונותיהם ואינם יודעים לבטא אותן, יוכלו להביא לרושם של:
המועמד עושה רק את המוטל עליו
ראש קטן.
מועמדים שאין להם ביקורת עצמית
, יתקשו לקבל הערות מהממונים לצורך שיפור תפקודם .

התייחסות אפשרית לשאלה :
"הלקוחות שלי תמיד הודו לי על סבלנותי ועל שהקשבתי להם. כנראה לא היו רגילים לקבל זאת במקומות אחרים. אני מקווה שתהיה לי אפשרות להפגין זאת גם כאן."

"בעבודה הקודמת נהגתי לקחת הביתה משימות שלא סיימתי במשך היום. ראיתי שזה מפריע לבת זוגי וכבר מספר חודשים אני מצליח לשפר את ניהול הזמן שלי כדי שאספיק את המשימות החשובות בשעות העבודה הרגילות , מבלי להזדקק ליותר מדי שעות בבית" .

כאן התשובה מצביעה על "בעיה" מסוימת שהתעוררה בממשק בין עבודה למשפחה והוא מציין את מאמציו "לתקן" זאת. חשוב תמיד בתשובה להמשיך ולציין מה אתם עושים כדי לשפר את המצב ולא לציין את החולשה בלבד .

חזרה לרשימת השאלותאיך את/ה מבלה את זמנך הפנוי?


מטרת השאלה:
כאן המטרה להכיר אתכם כבני-אדם. למעשה נושא השאלה אינו קשור לחיי עבודה אך, לעתים, פוגשים שאלה "תמימה" כזאת. ייתכן והמראיין מבקש לראות אם תחומי העניין שלכם עשויים להשתלב בתרבות הארגונית.

התייחסות אפשרית לשאלה:
כמו בשאלות אחרות, יש לנצל הזדמנות זו הזדמנות זו להמשיך במערך השיווק העצמי, למשל, מצאו דרך להבליט פעילות אקטיבית, חברתית, יצירתיות ויוזמות ולא רק פעילויות פסיביות. לדוגמה: "ארגנתי חוג בשכונה שמעודדת מיחזור," או "אני שותף לחוג חברים שנפגש פעם בחודש לשיחות על ספרים/סרטים/טיולים וכו'".

חזרה לרשימת השאלותמהן תוכניותיך לעתיד?מטרת השאלה:
זו שאלה מורכבת. מצד אחד המראיין רוצה אולי לקלוט עובדים עם שאיפות קידום, אך איננו רוצה שארגונו יהווה רק קרש קפיצה למקום העבודה הבא. אפילו שאתם מוכשרים, המעסיק לא היה רוצה להשקיע בהכשרה, אם תעזבו בפיתוי הראשון. כמו כן, ייתכן שאף יחשוד שמשרתו שלו בסכנה, אם תצטרפו לארגון. יש לכם כאן הזדמנות להדגיש רצונכם להתפתח ולהמשיך לתרום לארגון בתקופה הנראית לעין.

התייחסות אפשרית לשאלה:
"כאשר התעניינתי בארגון שלכם שמתי לב שיש אופק מרשים של התפתחות מקצועית. חשוב לי להשקיע בתפקיד הנוכחי ולהוכיח את עצמי בו לאורך זמן."

חזרה לרשימת השאלותמדוע כדאי להעסיק אותך ולא אחר/ת בעל ניסיון רב יותר ?


מטרת השאלה:
שאלה זו עשויה לשקף התלבטות אמיתית של המראיין ואפילו אם הוא מתעניין בכם, עדיין לא ברור לו איך הוא מתגבר על הפער (השלילי) בינכם לבין מועמדים אחרים. אולי אפילו כבר "פסל" אתכם. לכן זו הזדמנות להוציא את כל הנשק השיווקי שלכם, ללא היסוס. 
כן, חשוב לשדר בתשובה זו ובאחרות שאתם רוצים להיקלט אצלו בעבודה, לא כי אתם מובטלים (יש לו ודאי דרכים אחרות לתרום למסכנים), אלא כי המשרה מתאימה לכישוריכם והעסקתכם תשתלם למעסיק.
 

התייחסות אפשרית לשאלה:
"אני יודע/ת שכרגע יש ודאי מועמדים בעלי ניסיון רב יותר ממני, אך נדמה לי שהוכחתי בתקופת הלימודים ובתפקידי הקודם שאני לומד/ת חומר חדש מהר יותר יחסית לאחרים, בעל/ת סקרנות רבה ומסוגל/ת להסתגל ולהשתלב בצוותים מסוגים שונים. יש לי דוגמה על כך שהייתי רוצה לשתף אותך...............אני מאמין/ה שעם המוטיבציה הגבוהה שלי והמאמצים שאני משקיע/ה במקומות עבודה, אהיה לתועלת לארגון גם לטווח ארוך."

חזרה לרשימת השאלותהאם תהי/ה מוכן/ה להחליף מקום מגורים לצורך קבלת המשרה ?


מטרת השאלה:
זו בדיקת מוטיבציה וגמישות. אולי המעסיק רוצה לדעת איך תסתדרו עם שינויים צפויים בחברה. כן, יתרשם מהדרך בה תשיבו על השאלה: האם תסכימו לכל דבר או שמא תדונו עמו בפתרונות חלופיים ל"בעיה" שמהווה מקום המגורים שלכם.

התייחסות אפשרית לשאלה:
"אני מאוד מעוניין/ת בעבודה בחברה שלכם, אך נושא המגורים לא עלה עד כה עם משפחתי. איך אתה חושב שהמגורים הנוכחיים שלי יפריעו בעבודה זו? אולי ניתן לבדוק ביחד חלופות שיענו על דרישות התפקיד?"

חזרה לרשימת השאלותאיך את/ה בעבודת צוות
 


מטרת השאלה:
ברוב העבודות היום נדרש תפקוד נאות בעבודת צוות. זה אומר שלא ניתן לפעול לבד כיחיד ושצריך להתייחס בכבוד לשותפים בצוות, בין אם חברים בכירים או זוטרים. זו הזדמנות לבדוק איתכם אם אתם ערים לעקרונות האינטליגנציה הרגשית ביחסים בין-אישיים (האינטליגנציה הרגשית מתייחסת ליכולתכם לזהות ולהבין מצבים רגשיים אצלכם ואצל הזולת וליכולתכם לשנות מצבים רגשיים, לפתח ולשמר מערכת יחסים בין-אישיים).

 

התייחסות אפשרית לשאלה
"היו לי הרבה הזדמנויות לעבוד בצוות בביצוע פרויקטים שונים בעבודה הקודמת. אני ידוע/ה כאדם שמסתדר עם אנשים מכל סוג, וזו שיטת עבודה שאני אוהב."

חזרה לרשימת השאלותמה את/ה יודע/ת על המפעל/הארגון שלנו
?


מטרת השאלה:
כאן המראיין מעוניין לדעת אם אתם רוצים להתקבל כי אתם
זקוקים לעבודה באשר היא, או שעשיתם בדיקה ולדעתכם אתם מתאימים למשרה ותוכלו לתרום לחברה. זו הזדמנות בעבורכם להראות שאתם יסודיים ועושים שיעורי בית הן בחיפוש עבודה, אך לא פחות חשוב - במילוי התפקיד עצמו. בדרך כלל המראיין מקבל את הידע המוקדם שלכם כמחמאה לחברה.

התייחסות אפשרית לשאלה
"קראתי על החברה והבנתי שאתם עוסקים בתחומים ...... , ......, ו-........ אתם זוכים להצלחה מקצועית רבה בתחום ה-......... יש לי כבר ניסיון נרחב בתחום/בתחומים............ ואשמח להתפתח גם בתחום הנוסף. לכן נראה לי שהשתלבותי בתפקיד הזה תהיה לתועלת גם של החברה וגם שלי."

חזרה לרשימת השאלותהאם תהי/ה מוכן/ה לעבוד שעות נוספות/משמרות
?


מטרת השאלה:
כאן המעסיק בודק את גמישותכם בשעות עבודה. הוא יודע שיש עליות וירידות בעומס העבודה ויהיה צורך בעבודה בשעות לא שגרתיות. זו בדרך כלל
שאלה בעייתית בקרב אמהות צעירות. עליכם להיות כנים בתשובה ויש להכינה מראש.  

התייחסות אפשרית לשאלה:

"אני מבין/ה שהעבודה דינאמית ושלפעמים יש צורך בשעות לא שגרתיות. בעבודה הקודמת הצלחתי לעמוד בדרישות המשתנות כל עוד ניתנה לי התראה סבירה. אני די מתוכנן/ת בבית עם המשפחה, אך אם תהיה לי התראה מראש - הוכחתי שאוכל להתארגן רוב הזמן."

חזרה לרשימת השאלותהאם יש לך שאלות
?   


מטרת השאלה:
כאן המעסיק מעוניין לדעת מה מעסיק אתכם כעת: אופי ותוכן התפקיד או התנאים החומריים של המשרה? רצוי תמיד לשאול משהו, דבר שניתן להכין בבית. רצוי מאוד שהשאלה הראשונה שלכם תעסוק בתוכן התפקיד ולא ברמת השכר.

התייחסות אפשרית לשאלה:
"התפקיד נשמע לי מאוד מעניין. האם תוכל להגיד לי עם מי אתבקש לעבוד רוב הזמן בתפקיד זה."
"לאיזה כיוון אתה רואה שהחברה תתפתח בתקופה הנראית לעין?"

חזרה לרשימת השאלותמהן דרישות השכר שלך
 


מטרת השאלה:
זו עשויה להיות שאלה מביכה אם לא בדקתם נתונים קודם לכן. לעתים אפשר לגלגל את השאלה חזרה אל המראיין
( "מה מקובל בארגון לתפקיד זה?" ), אך כדאי להכין שיעורי בית: בדקו כמה משלמים בענף במוסד ציבורי או עסקי (באינטרנט או בעיתונות פיננסית), הפעילו קשרים בתוך הענף או אף בתוך הארגון. אסטרטגיה אחת היא להגיע לטווח של שתי ספרות: זה שקצת מעל הממוצע בפועל וזה שלפחות 20% מעל המספר הראשון. כמובן המטרה היא למתוח כמה שאפשר: מחד לא להפחיד את המראיין בסכום שאיננו מציאותי ומאידך להראות שאתה מכיר את ערכך התעסוקתי ולהימנע ממכירה עצמית זולה מדי.

התייחסות אפשרית לשאלה
יש מספר אפשרויות, למשל:"עד כה השתכרתי בסביבות ...........₪ , וכמובן הייתי רוצה לשפר את התנאים."
"הייתי מצפה לשכר שנע בין 7000 ₪ ל- 9000 ₪."
"אפשר לשאול קודם האם יש סעיפי תגמול מלבד שכר חודשי?" 

חזרה לרשימת השאלות 


 

 
רישום ראשוני
איתור לשכות
פניות הציבור
פורום
טפסים
מכרזים
שאלות ותשובות נפוצות
מדריך לרישום בלשכה
אתר שירות התעסוקה הישראלי אודות תנאי שימוש מפת האתר הודעות וחדשות פניות הציבור RSS קישורים http://www.gov.il מכרזים 2014
כל הזכויות שמורות לשירות התעסוקה הישראלי